Bakırköy’de yurttaşların üzerine araba süren eski hakim-savcı anne babanın oğlu için karar

Bakırköy’de sürücüsü olduğu otomobilde kız arkadaşını darbederken dışarıdan tepki gösteren yurttaşların üzerine aracını sürerek 5 kişinin yaralanmasına neden olanGörkem Sertaç Göçmen 3 Ekim 2018’de tutuklanmıştı. Annesi eski hakim, babası ise eski cumhuriyet savcısı olan Göçmen’e, bu dosya kapsamında 32 yıla kadar hapsi istenmiş, 2021 yılında da 9 yıl hapis ile cezalandırılmasına hükmedilmişti. İtirazlar üzerine dava dosyası İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi’ne gönderilmişti.

Dosyayı inceleyen Bölge Adliye Mahkemesi 12. Ceza Dairesi, sanığın suç tarihi itibariyle ve halen işlediği fiilin hukuki anlam ve sonuçlarını algılayıp algılayamayacağı ve fiille ilgili davranışlarını yönlendirme yeteneğinin azalıp azalmadığı konusunda Adli Tıp Kurumu’ndan akıl sağlığı raporu aldırılmadan hüküm kurulduğu gerekçesiyle verilen kararı bozmuştu. Yeniden yapılan yargılama esnasında alınan raporda, Görkem Sertaç Göçmen’in ceza sorumluluğunun tam olduğu belirtilmişti.

Bakırköy 9. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmada, müşteki ve sanık avukatları hazır bulundu. Duruşmada beyanda bulunan müşteki avukatları sanığın cezalandırılmasını talep etti.

OĞLUNUN AVUKATI AYNUR GÖÇMEN: ADİL YARGILANMA HAKKI İHLAL EDİLDİ

BİR SUÇTAN BERAAT ETTİ: 9 YIL 5 AY 15 GÜN HAPİS

Sanık avukatının savunmasının ardından kararını açıklayan mahkeme, Görkem Sertaç Göçmen’in, Muhammed Ali Yalçın’a yönelik ‘olası kasıt ile yaralama’ suçundan beraatine karar verdi. Mahkeme sanık Göçmen’in Cebrail Şık’a yönelik ‘kasten yaralama’ suçundan ise 3 yıl 6 ay hapisle cezalandırılmasına hükmetti. Mahkeme sanığın, Zişan Mert Durmuş’a yönelik eylemi nedeniyle 9 ay, A.A.’ya yönelik eyleminden 1 yıl 7 ay 15 gün, Recep Göçer’e yönelik eyleminden 2 yıl 10 ay, diğer 3 kişiye yönelik eylemleri nedeniyle ise 3’er ay hapisle cezalandırılmasına karar verildi. Göçmen’in toplamda 9 yıl 5 ay 15 gün hapisle cezalandırılmasına hükmedildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir