Ekonomistler, Merkez Bankası’nın faiz kararını değerlendirdi: Çarpıklık devam ediyor

Merkez Bankası, politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını 500 baz puan artırarak yüzde 40’a çıkardı. Piyasaların politika faizi artışı için beklentisi 250 baz puan şeklindeydi. Yapılan açıklamada, “Parasal sıkılaştırma hızı yavaşlatılacak ve sıkılaştırma adımları kısa bir zaman diliminde tamamlanacaktır” ifadeleri kullanıldı.

Bankanın bu kararını ekonomistler değerlendirdi. Merkez Bankası’nın eski başekonomisti Hakan Kara’ya banka, faiz artışını yüzde 45’ten sonra durduracak. Bir diğer ekonomist Selçuk Geçer de bankanın bu kararını “Yetmez ama evet” diyerek karşıladı.

Mustafa Sönmez’se enflasyona dikkat çekerek, “Kasım’da yüzde 5 enflasyon artışı, yıllık TÜFE’yi yüzde 65’e çıkaracak. Böylece fark 25 puan olacak. Çarpıklık devam ediyor” dedi.

Tunç Şatıroğlu’ysa AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Nas orada duruyor, sana bana ne oluyor” sözlerini hatırlatarak faiz artışında iktidarın yanıldığını belirterek şunları ekledi:
“Mandacı denilen ekonomistlerin haklı olduğunun kabulüdür.”

Özgür Demirtaş: ‘Helal Olsun’

Vergi Uzmanı Ozan Bingöl: Bundan dokuz gün önce Cumhurbaşkanı kararı ile vatandaşın devlete olan borcu için uygulanan gecikme zammı yıllık yüzde 42 olmuştu, bugün de Merkez Bankası yıllık politika faizini yüzde 40 yaptı. Kurumların bu faiz yarışını, az olan parası ile taksiye binmek zorunda kalan ve taksimetreyi can havliyle takip eden yolcu gibi izliyoruz…

Mustafa Sönmez: 5 puan artış yapıldı ve politika faizi %40 a çıktı. Kasım’da %5 enflasyon artışı yıllık tüfe yi %65 e çıkaracak. Böylece fark 25 puan olacak. Çarpıklık devam ediyor.

İris Cibre: Dezenflasyon tesisi için gerekli sıkılaşma düzeyine yaklaşıldığı için sıkılaşma hızı yavaşlatılacak ve sıkılaşma adımları kısa bir zaman diliminde tamamlanacaktır
Evet, 2 ay daha 250 şer bps artırım ile pivot 45% olacak anlamını çıkarıyorum
1) Beklenmedik artırım fakat enflasyonu arkadan kovalamayı bırakmak çok doğru hareket
2) MB dikkatinizi çekerim artık çok daha şeffaf. Beklentileri yönetmek açısından çok olumlu
3) Ne yazık ki döviz girişi hala sağlanamadığından FX’te piyasa yapıcı rolünde kalmaya devam fakat bu PPK kararlılığın ispatı niteliğinde

Tunç Şatıroğlu: Nas orada dururken sana bana ne oldu?
19’u beğenmediniz 40 oldu ama yetmedi. Devamı da gelecek dendi.
Mandacı denilen ekonomistlerin haklı olduğunun kabulüdür.

Selçuk Geçer: Merkez Bankası faizi 500 baz arttırarak yüzde 40 yaptı. Yetmez ama evet

Mahfi Eğilmez: TCMB, politika faizini 500 baz puan artırarak % 40’a yükseltti. Doğru karar. Yanlış ekonomi politikasını düzeltmek zor ve sancılıdır.

Hakan Kara: TCMB’nin verdiği mesajdan anladığım
İki seçenek var:
1) Aralık-Ocak’ta atılacak iki adımla faiz artırımının %45’te sonlanması.
2) Aralık’ta son bir adımla %42,5 civarında durması.
Hangi seçeneğin uygulanacağına açıklanacak verilere göre karar verilecek gibi görünüyor.

Özlem Derici Şengül: TCMB’den 5 puan daha artış… Kararın en önemli cümlesi: Kurul, dezenflasyonun tesisi için gerekli parasal sıkılık düzeyine önemli ölçüde yaklaşıldığını değerlendirmiştir. Bu çerçevede, parasal sıkılaştırma hızı yavaşlatılacak ve sıkılaştırma adımları kısa bir zaman diliminde tamamlanacaktır. Fiyat istikrarının kalıcı tesisi için gerekli parasal sıkılığın ise gerektiği müddetçe sürdürüleceği değerlendirilmiştir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir