Çankaya Belediyesi İşçilerinin Toplu İş Sözleşmesi İmzalandı

Çankaya Belediyesinde, işçilerin iki yıllık artışlarını içeren Toplu İş Sözleşmesi imzalandı. Göreve başlar başlamaz ilk imzasını “üçlü bayram” için atan Çankaya Belediye Başkanı Hüseyin Can Güner, belediye işçilerinin günlük yevmiyelerine yüzde 95 zammın üzerine 310 Lira daha artış sağlayan 2 yıllık Toplu İş Sözleşmesini imzaladı.

Belediye iştirakleri İMAR A.Ş., BELDE A.Ş. ve kamu işçisi olarak görev yapan 1.650 işçinin iki yıllık Toplu İş Sözleşmesi ile en düşük maaş net 36.000 TL oldu.

Şenlik havasında kutlanan Toplu İş Sözleşmesi imza töreninde Başkan Güner ve Çankaya çalışanları birlikte halay çekti. Ramazan Bayramı erkenden Çankayalılarla birlikte ve tek yürek kutlandı.

Çankaya Belediye Başkanı Hüseyin Can Güner: “Bizim bir ilkemiz var. İşçinin alın terinin rengi olmaz. İşçiye asla ayrım yapılmaz.  Aslolan işçinin alın teri yere düşmeden işçinin emeğinin karşılığını ödemektir”

Başkan Güner: “Bu seçimler siyasi bir sonuç olduğu gibi sendikal yaşamın da bir sonucu olacak. Ayrıca bu seçim sonucu, sendikal örgütlenmede de, sendikal özgürlüklerde de bir dönüm noktası olacaktır.”

Çankaya’ya bayram erken geldi. Çankaya Belediyesi işçilerinin örgütlü olduğu DİSK Genel-İş Ankara 1 No’lu Şube ile Çankaya Belediyesi kamu işçileri, belediye iştirakleri İMAR A.Ş. ve BELDE A.Ş. işçilerinin 2 yıllık Toplu İş Sözleşmesi (TİS) Çankaya Belediye Başkanı Hüseyin Can Güner’in katıldığı törenle imzalandı. Göreve başlar başlamaz ilk imzasını “üç bayram” için atan Başkan Güner, belediye işçilerinin günlük yevmiyelerine yüzde 95 zammın üzerine 310 Lira daha artış sağlayan sözleşmeyi imzaladı.

Çankaya Belediyesi Toplu İş Sözleşmesi imza törenine, Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcı Gamze Taşcıer, CHP Ankara İl Başkanı Ümit Erkol, Çankaya İlçe Başkanı Fahri Yıldırım da katıldı. Toplu İş Sözleşmesi, Çankaya Belediye Başkanı Hüseyin Can Güner ve Genel-İş Genel Başkanı Remzi Çalışkan’ın attıkları imza ile yürürlüğe girdi.

Sözleşmeye göre ayrıca 2024 yılı Temmuz ayı itibariyle de bu taban ücretlere 6 aylık enflasyon oranında zam yapılırken, 2025 yılı için ise son 6 aylık enflasyon artı yüzde iki puan refah payı eklenerek artış yapılacak. Şenlik havasında kutlanan Toplu İş Sözleşmesi imza töreninde Başkan Güner ve Çankaya çalışanları birlikte halay çekti; Ramazan Bayramı erkenden Çankayalılarla birlikte ve tek yürek kutlandı.

ÜÇ BAYRAM BİR ARADA

Törende konuşan Çankaya Belediye Başkanı Hüseyin Can Güner, “Ne mutlu ki böyle güzel bir günde üç bayramı bir arada yaşıyoruz. İlk bayramımız 31 Mart 2024 akşamından bu yana Çankaya’da, Ankara’da tüm Türkiye’de başladı. Tüm Türkiye parıl parıl parladı. Bu parlamada sizlerin de katkısı emeği çok büyük. İkinci bayramımıza bugün uzun zamandır işçilerimizin beklediği Toplu İş Sözleşmemizin imzalanmasıyla devam ediyoruz. Önümüzdeki hafta da Ramazan Bayramımızı kutlayacağız. Böylece üç bayramı birlikte yaşıyoruz. Bundan sonra da her günümüz böyle mutlu, böyle güzel olsun” dedi. 

SENDİKAL ÖZGÜRLÜKLERİN DÖNEMİ BAŞLIYOR

31 Mart seçimlerinin sadece bir yerel seçim olmadığını vurgulayan Başkan Güner şöyle devam etti:

“31 Mart 2024 seçimleri sadece bir yerel seçim değildi. Bu seçimler siyasi bir sonuç olduğu gibi sendikal yaşamın da bir sonucu olacak. Ayrıca bu seçim sonucunun, sendikal örgütlenmede de, sendikal özgürlüklerde de bir karşılığı olacaktır. Karşıladığımız bu yeni bahar aslında sadece belediyelerin yönetimi için değil, belediyelerdeki işçilerin daha özgür bir şekilde örgütlenebildiği, daha güzel günleri örgütleyebildiği, işçilerin tüm Türkiye’ye mesaj verebildiği bir dönem olacak. Bu kapının da aralandığını gördüğüm için çok mutluyum.

“İŞÇİNİN ALIN TERİ YERE DÜŞMEDEN”

“Bizim bir ilkemiz var. İşçinin alın terinin rengi olmaz. İşçiye asla ayrım yapılmaz. Aslolan işçinin alın teri yere düşmeden işçinin emeğinin karşılığını ödemektir. Bugün de TİS görüşmelerinin sonuna geldik. Şimdi artık yeni bir dönem başlıyor. 31 Mart seçimleri yeni seçim döneminin, genel seçim döneminin başlangıç tarihidir. Bu kampanya başladı. Yeni seçim kampanyamızın en önemli neferleri de işçilerimiz, yol arkadaşlarımız, emekçilerimiz olacaktır. Sizlerin sokakta yurttaşımızla kurduğu ilişki, sizlerin hizmet üretirken Çankayalılarla kurduğunuz ilişki, sizlerin vatandaşlarda yaşadığınız memnuniyet siyasi sonuç olarak dönecek. Bu başarı da genel seçimlerin sonucunda iktidarı getirecektir. Bu yüzden sizlerin yeni dönemde daha fazla cefakar, gayretkar olacağına inanıyor, hepinize teşekkür ediyorum”  

YEMEK YARDIMI DA ARTTI

TİS’e göre Çankayalı işçilerin günlük yemek yardım ücretleri de yüzde 100’den fazla oranda arttırıldı. Brüt 90 Lira olan yemek ücreti yılın ilk yarısında 185 liraya, Temmuz ayıdan sonra da 210 liraya çıkartılacak. Ayrıca Çankayalı işçiler, 2025 yılında da iki kez 6 aylık enflasyon artı 2 puan oranında yemek yardımı ücretlerine zam alacaklar.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x