Öldürülüp kuyuya atılan Gina’nın davasında müebbet ve beraat kararı

İlkokul öğrencisi Suriye uyruklu Gina Mercimek, 4 Nisan 2023’te okuldan çıktıktan sonra Okçular Mahallesi’ndeki evine dönmedi. Yakınları arama çalışmasından sonuç alamayınca durumu polise bildirdi. 

Polis ekiplerinin arama yaptığı sırada kaybolan kızın yakınları, mahalledeki komşuları Hüseyin Boğuç’un hareketlerinden şüphelendiklerini söyledi. Bunun üzerine Boğuç’un evine giren polisler, bahçedeki su kuyusunda boynuna briket bağlanmış halde Gina’nın cesedini buldu. Adli Tıp Kurumu’nda yapılan otopside de küçük Gina’nın cinsel istismara uğradıktan sonra boğularak öldürüldüğü belirlendi. 

Olayla ilgili yürütülen soruşturma kapsamında Gina’nın cesedinin bulunduğu evin sahibi Hüseyin Boğuç ile arkadaşı Azittin Altınöz gözaltına alınarak tutuklandı. Şüpheliler hakkında ‘Canavarca hisle insan öldürme’, ‘Çocukların cinsel istismarı’ ve ‘Kişiyi hürriyetinden yoksun kılma’ suçlarından ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istemiyle dava açıldı.

1 MÜEBBET, 1 BERAAT 

2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde bugün görülen davanın 5’inci duruşmasında tutuklu sanıklardan Azittin Altınöz salonda hazır bulunurken, Hüseyin Boğuç ise kaldığı cezaevinden SEGBİS yöntemiyle katıldı. Duruşmada ayrıca öldürülen Gina’nın ailesi, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı avukatları ile taraf avukatları hazır bulundu. Sanıklar Boğuç ve Altınöz önceki savunmalarını tekrar ederek suçsuz olduklarını söyleyip, tahliyelerini istedi.

Savcılık mütalaasında kamu adına her iki sanığın da ‘Kişiyi hürriyetinden yoksun kılma’, ‘Çocukların cinsel istismarı’, ‘Kasten öldürme’ suçlarından cezalandırılmasını talep etti. Davanın karar duruşmasında mahkeme, sanıklardan Hüseyin Boğuç hakkında çocuğa karşı ve suçu gizlemek maksadıyla kasten öldürme suçundan müebbet hapis, diğer suçlardan ise ayrıca toplamda 42 yıl hapis cezası, Azittin Altınöz hakkında ise beraatına karar verdi.

“GİNA EĞİTİM YOLUNDA KATLEDİLDİ”

Maktulün avukatı Sümeyye Gökçe, mahkeme sonunda basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. Gökçe, Gina’nın eğitim yolunda katledildiğini belirterek, şöyle dedi: 

* “Henüz 9 yaşında olan ve hep 9 yaşında kalacak olan Gina Mercimek okuluna forması, defteri kalemi ile gittiğinde bir daha yuvasına, okuluna dönemedi. Bir kız çocuğunun eğitim yolculuğu acımasız kişilerin elleriyle bir kuyunun dibinde sona erdi. O gözlerini yumduğunda ailesinin adalet arayışı başladı, bugün itibariyle bir seneden fazla sürdü. Bizler de karar duruşmasının sonrasında Gina’yı ve tüm çocukları hatırlatmak için buradayız. Gina tüm diğer çocuklar gibiydi. Masum, hayat dolu ve sevimliydi. 

* Gina tüm diğer çocuklar gibi haklara sahipti ve yine tüm diğer çocuklar gibi korunması gerekiyordu. Ancak Gina acımasız şahıslardan korunamadı. Çocukların korunması ve haklarının güvenceye alınması adına suçların caydırıcılığının artırılması, sokakların güvenliğinin sağlanması zaruridir. Gina Mercimek katlinde de olduğu üzere bu gibi vahşi eylemleri işleyenlerin ilk suç eylemi olmadığı ve verilen cezaların yetersizliğini ve herhangi bir ıslaha ediciliği olmadığını gözlemliyoruz. Savaştan ve onun getirdiği ölümden kaçan Gina, eğitim için çıktığı yolda katledildi.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x